Ласкаво просимо до лютеранської церкви св. Павло. У нашому місті вона більш відома під назвою «кірха». Це слово походить із німецької мови і означає «церква», оскільки історично більшість серед лютеран нашого міста складали етнічні німці.

Декілька слів про історію церкви св. Павла

Засновницею нашого міста у його нинішньому вигляді була імператриця Катерина ІІ. Вона та її син Олександр I запросили на рубежі XVIII-XIX ст. переселенців з Німеччини заселили землі Північного Причорномор’я, нещодавно завойованого в імперії Османа. Численні ремісники і селяни наслідували це запрошення і влаштувалися в колоніях вздовж морського узбережжя. Вони ж взяли участь у будівництві Одеси під керівництвом губернатора де Рішельє. Ними ж була побудована ними у 1827 році на цьому місці перша церква за проектом Леонарда Боффо.

Протягом ХІХ століття міська церковна громада значно збільшилася. Її членами стали продавці та підприємці, а також офіцери, службовці та викладачі вищих навчальних закладів. До кінця XIX століття в Одесі вже мешкало близько 10 000 німців. Так званий «Лютеранське подвір’я» навколо церкви був їхнім центром. Окрім будинків для пасторів та органіста було зведено два притулки для сиріт, будинок для людей похилого віку та численні навчальні заклади.

Коли ж будівля церкви перестала вміщати всіх, було зведено нову, велику за розміром церкву, освячену в 1897 році. Її творцем був відомий архітектор Шеврембрандт, який спорудив і низку інших будівель у місті. Кілька років тому будівельники виявили у фундаменті будівлі залізну скриньку із установчою грамотою та підписом архітектора Шеврембрандта.

Нова будівля церкви св. Павла було збудовано у неороманському стилі. У ній розташовувалися емпори (балкон чи хори), малі емпори над головним входом, де й був орган. Церковні склепіння та самі емпори були зроблені з темних сортів дуба. Тож у церкві було досить темно.

Після того, як було зруйновано Преображенський кафедральний собор, більшовики закрили церкву св. Павло. За роки комуністичного правління церква сильно занепала. Останній її пастор, Карл Фогель, був без суду розстріляний 1937 року. У 1941 році подібна доля спіткала і органіста Теофіла Ріхтера, батька знаменитого піаніста Святослава Ріхтера. Парафіяни громади були змушені тоталітарними режимами залишити Одесу. Церковне життя зупинилося на багато десятиліть.
Після завершення Другої Світової війни будівля церкви використовувалась як спортивна зала. На місці вівтаря збудували туалети та душові. Це завдало будівлі велику шкоду. Вода проникла у стіни, у них з’явилися великі тріщини. Вся будівля почала кренитися назад.

У 1966 році було ухвалено рішення знести кірху і на її місці збудувати студентський гуртожиток. Але жителі міста, особливо професори та студенти консерваторії та університету, протестували проти цього. Справа дійшла до сидячого страйку під стінами кірхи. Одеська делегація поїхала до Москви. Членам делегації вдалося потрапити на прийом до тодішнього міністра культури Катерини Фурцевої, яка заборонила підривати кірху. Так мешканці Одеси вберегли церкву св. Павла від руйнування.

Пізніше церкву мали переробити під концертний зал. Але в ніч на 9 травня 1976 року полум’я охопило дзвіницю, і вся церква вигоріла. Досі багато хто думає, що це був підпал. Результатом такої наруги над культурою стали руїни без даху, дзвіниця та вежі, що вигоріли, зруйновані стіни в центрі міста. Багато років церква була віддана на свавілля вітру та негоді. Стенди праворуч і ліворуч біля входу пропонують багато фотосвідоцтв того часу.

У 1990 році громада Святого Павла була відроджена. А в 1992 році вона подала заяву про повернення будинку престарілих і руїн церкви. Спільно зі своєю партнерською церквою землі Баварія новостворена Німецька Євангелічно-лютеранська церква України відновила спершу стару будівлю будинку для літніх людей і освятила її як «Пасторський дім» у 2002 році. Після цього почалося відновлення самої кірхи.

План відновлення церкви Святого Павла

Зовні церква була відновлена ​​в основному у своєму колишньому вигляді. Усередині ж будівля була повністю зруйнована. Тому необхідно було розробити новий інтер’єр. Крім того, апсида церкви була настільки зруйнована, що не підлягала відновленню та її необхідно було знести. Відповідно до плану будівництва на її місці зведено нову адміністративну будівлю, що зовні відповідає загальному виду кірхи, всередині ж будівлі розташовуються сучасні офісні приміщення. Новозбудований будинок розташовується перпендикулярно вівтарній стіні кірхи.

Інтер’єр кірхи

Історія впливає на сучасність. Це було враховано під час оформлення такого об’єкта як церква св. Павло. Так при вході під дзвіницею було розміщено меморіальну дошку на згадку про жертви переслідувань та терору. Тут представлені імена пастора Карла Фогеля та органіста Теофіла Ріхтера. Обидва були розстріляні сталінськими катами.

Але християнська віра не зациклюється лише на спогадах. Великі скляні двері запрошують пройти до церковної зали. Вона вітає відвідувачів словами воскреслого Ісуса, зверненими до Його апостолів: «Мир вам» восьми мовами, давніми і сучасними. З півночі та півдня, зі сходу та заходу приходить до Вас це вітання: це побажання нашої церкви гостям чи жителям Одеси, міста, що стало домом для більш ніж 137 етнічних груп.

Можливо, Ви здивувалися, увійшовши до церкви. В історичній оболонці знаходиться сучасна світла церковна зала, розписана художником з Німеччини Тобіасом Каммерером.
Відразу впадають у вічі великі художні композиції. Для того, щоб вони справили належне враження, вони повинні бути такими великими, тому що в церкві є багато великих поверхонь. Навіть не намагайтеся відразу розпізнати в них якісь фігури, а дозвольте фарбам просто впливати на вас.
Вибір фарб ґрунтується на традиційній християнській символіці кольору, властивій також Православній Церкві.

Червоні та золоті кольори на запрестольній стіні. У давнину це були кольори царської мантії. Червоний колір символізує страждання та смерть, золотий – перемогу та достаток. Розп’яття Христа розташоване на червоному тлі, але оточене золотим цвітом. Що це означає? Це питання, яке має поставити собі відвідувач церкви.

Білий, срібний і помаранчевий кольори у віконних вітражах – як сонячне світло, яке вранці ліворуч, а опівдні праворуч проникає до церкви. Ці кольори підсилюють і символізують собою світло, сонце і все Боже творіння, вказуючи на Самого Творця.

Синій колір стелі. Синій – це, звичайно ж, колір неба та морської води, а значить колір творіння. Відповідь на запитання, що ж Ви бачите, митець залишає за Вами. Що ви бачите? Відкриті небеса та сяючий хрест, як символ спасіння та вічного життя? Чи морські простори та обриси корабля з вітрилом і людьми, що входять на судно? Корабель – це стародавній символ Церкви, а люди над нами можуть бути християнами попередніх поколінь, наші далекі і не дуже духовні попередники. Але ми, люди сучасності, запрошені цей корабель. Християнська єдність прокладає місток через час та простір. Дух Божий веде до цієї єдності.

У всій церкві панують три головні кольори, вони нагадують нам про три Особи Пресвятої Трійці. Синій – Бог Отець, червоно-золотий – Бог Син, Христос Спаситель, а біло-срібний – Бог Дух Святий. У цьому кольоровому рішенні Ви дізнаєтесь споконвічне християнське сповідання Триєдиного Бога та художнє втілення славослів’я: «Слава Отцю і Сину і Святому Духу…».

Православні церкви оформляються за суворими канонічними розпорядженнями. У західних церквах інакше. Ми хотіли б дозволити сучасному світовідчуттю поринути у наші церкви. І митцю вдалося це зробити. Він створив пронизаний світлом зал і розписав його яскравими барвами.
Але Тобіас Каммерер розмістив у церкві та традиційні культові зображення. Входячи до храму, відразу можна побачити велике розп’яття на стіні запрестольної. У самому центрі віросповідання лютеранської Церкви знаходиться Ісус Христос, розп’ятий і померлий на хресті за нас, Ісус, Якого Бог воскресив третього дня з мертвих. Цьому розп’яттю 250 років і створено воно в епоху бароко, як і дві дерев’яні фігури в стилі бароко зліва. Це Апостоли Петро та Павло. Католики Регенсбурга подарували їх нашій церкві – чудове свідчення екуменічної співпраці церков.

Якщо Ви ще раз поглянете вперед на запрестольну стіну, то побачите вузькі і широкі кольорові смуги, що виходять як від розп’яття, так і навколо нього. Зверніть увагу на широку смугу блакитного кольору зліва від розп’яття. Спадаючи, вона проходить між двома апостолами, плавно переходить у блискуче-білу сталеву смугу і завершується біля хрещальної купелі. Купель – це місце в церкві, де в таїнстві Хрещення люди знаходять вічне спілкування з Христом Ісусом. Ця блискуча біло-синя лінія символізує воду хрещення, якою кожен хрещений як узами пов’язаний із Самим Ісусом Христом.
Відразу біля входу зліва Ви побачите ікону Матері Божої. Вона була написана у Західній Україні. У роки революції одна жінка похилого віку врятувала цю ікону з палаючої сільської церкви і зберігала її всі ці роки у себе вдома. Після того, як з донькою цієї жінки вижила після нещасного випадку, вона передала цей дорогоцінний образ у дар церкви св. Павло. Перед іконою є місце, щоб молитися і запалити свічку.

Орган передано нам у дар одним із лютеранських церковних парафій Нюрнберга. У ньому 1674 труб та 27 регістрів, розділених на 2 ручні та педаль. Він був створений 1965 року баварською фірмою Штейнмейєр. Спів церковних гімнів та духовна музика – це незамінно важливий елемент життя лютеранських громад. Тепер церква св. Павла має великий концертний орган, який звучатиме під час богослужінь та концертів.

Дзвони. Усі чотири дзвони були відлиті в Баварії і задзвонять сьогодні і в наступні дні як дзвін Христа, дзвін Марії, дзвін Петра, дзвін Павла. Після вісімдесяти років мовчання із вежі церкви св. Павла знову ллється дзвін.